Udstilling om Ane Marie på Frilandsmuseet Herning

Foredrag om Ane Marie og hendes liv på heden (aflyst)

Obs. dette foredrag er desværre blevet aflyst. Det bliver afholdt i efteråret i stedet. Nærmere info følger snarest.

 

Igennem de sidste måneder har vi på Frilandsmuseet Herning haft en særudstilling om hedens stærke kvinde. Vi har valgt at afslutte udstillingen med et foredrag onsdag d. 27. april, som uddyber flere forskellige aspekter af Ane Maries liv. Foredraget bygger blandt andet på samtaler med folk som kendte hende, ikke blot som en ”attraktion”, men også folk som kendte hende mere privat.

 

Ane Marie var en nøjsom og stærk kvinde, som levede alene i sit hus på heden. Ane Maries måde at leve på gjorde, at hun blev en myte for mange mennesker. Hun stod for det enkle og simple liv og blev en repræsentant for, hvordan folk havde levet og arbejdet længere tilbage i tiden. Mange midtjyder kender hende, fordi hendes hus siden 1948 har været en del af Frilandsmuseet Herning.

 

Udstillingen er skabt af frivillige i Landsbylauget, som er Frilandsmuseets frivillige og den er lavet i et tæt samarbejde med Museum Midtjyllands personale.

27.04.2022

Kl. 19-21

Pris: 70 kr. (50 kr. for medlemmer af museets støtteforeninger)

Frilandsmuseet Herning

Museumsgade 32, 7400 Herning

Beklager, men denne begivenhed er overstået