Fra d. 12. november
Julen nærmer sig med hastige skridt og på Museum Midtjylland byder vi indenfor til hyggelige arrangementer for både voksne og børn - kom og lav dine egne julegaver, vær med i det store nisseroderi, besøg juleboder og meget mere!
Se alle vores julearrangementer på denne side – vi har noget for både store og små.
Der er også rig mulighed for at finde en bæredygtig julegave i en af vores museumsbutikker. På Tekstilmuseet har vi blandt andet nissehuer, tørklæder, vanter, DIY kits, julepynt, julekarklude og meget mere.
Kig forbi og find en unik gave til en du holder af – men gerne senest d. 18. december, da det er vores sidste åbningsdag inden jul og nytår.
Vi søger tilbage i historien og fejrer jul som i gamle dage. Der vil være julegaveværksted, mulighed for at lave sit eget voksæble og klippe julepynt. Vi vækker også de berømte Mette Modes nisser, som siden 1988 været en fast bestanddel af Hernings juleliv.
Frilandsmuseet Herning
Lørdag d. 12. november, kl. 10.00-15.00
Museumsgade 32, 7400 Herning
I samarbejde med Trine Jepsen bliver Herningsholm forvandlet til et sandt juleeventyr. De smukke stuer bliver pyntet op til jul. Publikum kan blandt andet glæde sig til fire forskellige udgaver af årets julebord, når vi løfter sløret for fire kendte danskeres bud på julen anno 2022.
Hele familien kan nyde æbleskiver, julegløgg og duften af friskbagte småkager, og vi håber at familiens yngste medlemmer vil hjælpe os med at finde Herningsholms nisser på årets julejagt.
Herningsholm Museum
Lørdag d. 19. november – søndag d. 18. december
Herregårdsparken 1, 7400 Herning
På Klosterlund Museum kan du opleve et hyggeligt, gammeldags julemarked med alt hvad der dertil hører af julepynt, grantræer, æbleskiver, lys og meget mere.
Så kig forbi og voks et æble, klip julepynt og byg din egen træ-nisse. Der er også fine boder med gran, julepynt, dekorationer, gaveidéer og inspiration.
Klosterlund Museum
Lørdag d. 19. & søndag d. 20. november, kl. 10.00-16.00
Kragelundvej 6A, 7442 Engesvang
Kom til et par hyggelige dage på Vester Palsgaard Skovmuseum, hvor der er aktiviteter for børn på programmet. Lav fine voksæbler, klip julepynt eller lav en lille juledekoration. Uldgruppen medbringer filt og forme og hjælper med at filte pynt til juletræet. Man kan også lave sin egen nisse ud af træ.
Vester Palsgaard Skovmuseum
Lørdag d. 3. december & søndag d. 4. december, kl. 10.00-14.00
Palsgårdvej 9, 7362 Hampen
Vi har fået besøg af nogle drillenisser på vores museer. Nisserne bytter rundt på årstal, laver vrøvlehistorier og sætter deres fedtede nissefingre i vores udstillinger.
Tag familien med og hjælp os med at opklare Det store nisseroderi. Når I har klaret opsporingen, får I et lod med i den store nisse-lodtrækning, som finder sted d. 18. december. Der er spændende præmier på højkant, bl.a. gaveposer med julevarer fra museet og kreative børnekits.
Herningsholm Museum, Frilandsmuseet Herning & Tekstilmuseet
Lørdag d. 12. november – søndag d. 18. december i museernes åbningstid
Klosterlund Museum har lukket d. 21. november og frem til uge 7.
Alle vores andre museer holder julelukket fra og med d. 20. december til og med d. 3. januar.